Trącić Myszką 2012

/ [30.01.2012] Marzenie o Krzemowej Dolinie

< wróć do listy

Fascynacja gadżetami

Współczesny świat oferuje nam o wiele więcej możliwości bycia online oraz w stałym kontakcie niż kiedykolwiek wcześniej – a my chętnie z nich korzystamy. Jak wynika z danych Kaspersky Lab, coraz więcej rodzin korzysta z kilku różnych urządzeń z dostępem do internetu. Z drugiej strony, cyberprzestępcy równie chętnie korzystają z tych nowych możliwości – ze szkodą dla użytkowników.
Globalne badanie firmy Kaspersky Lab* ujawniło, że przeciętna polska rodzina posiada więcej niż 3 osobiste urządzenia elektroniczne z dostępem do internetu oraz możliwością przechowywania dużych ilości danych. Najbardziej gadżeciarskim narodem jest jednak Arabia Saudyjska, w której na jedno gospodarstwo domowe przypada 4,3 takich urządzeń. Najmniej nowoczesnych zabawek posiadają Rumuni (odsetek dla tego państwa wynosi 2,6).
Najpopularniejszym osobistym urządzeniem elektronicznym w Polsce jest komputer PC – niemal 70% badanych wskazało, że posiada go w swoim domu. 15,5% respondentów przyznało, że posiada przynajmniej 2 PC-ty. Laptopy wciąż cieszą się dużą popularnością dzięki połączeniu dużej wydajności i mobilności – sprzęt taki posiada co 2 rodzina (55% ankietowanych). 25% respondentów zaznaczyło, że w ich domu znajdują się przynajmniej dwa laptopy. Niemal połowa (45,6%) osób biorących udział w badaniu przyznało się do posiadania smartfonu, z czego 14,7% zaznaczyło, że w ich gospodarstwie domowym znajduje się więcej niż jeden sprzęt tego typu. Jeżeli chodzi o najnowsze urządzenia, takie jak tablety, badanie pokazało, że co 10 respondent (10,3%) posiada już taki sprzęt.
Fascynacja gadżetami stwarza mnóstwo możliwości dla cyberprzestępców. Każdego dnia użytkownicy robią zakupy online, rozmawiają na portalach społecznościowych, sprawdzają konta pocztowe i surfują po internecie. Do wszystkich tych czynności, wcześniej wykonywanych na komputerach stacjonarnych lub laptopach, można równie efektywnie używać smartfonów lub tabletów z różnymi systemami operacyjnymi.

11 urodziny Wikipedii - foto AL.