Trącić Myszką 2012

/ [24.09.2012] Geek Girls Carrots atakują!

< wróć do listy

„Kancelaria w chmurze"

Cloud Computing coraz częściej znajduje zastosowanie poza branżą IT. Do chmury sięgają m.in. prawnicy, którzy coraz częściej stają przed wyborem oprogramowania wspierającego zarządzanie kancelarią. Idea chmury przenosi ciężar przetwarzania danych i obsługi rozwiązań IT na zewnętrzne zasoby sprzętowe. Umożliwia korzystanie z nich na terminalach końcowych (komputery, tablety, telefony) bez konieczności instalacji oprogramowania. Chmura zapewnia więc m.in. łatwy i zdalny dostęp do określonej aplikacji, zapewniając jednocześnie wysoki poziom bezpieczeństwa danych przechowywanych i przetwarzanych na serwerach. Bezpieczeństwo informacji jest szczególnie istotne w przypadku branż posiadających dostęp do danych wrażliwych, finansowych i reprezentujących interesy klientów – m.in. kancelarii prawnych i podatkowych. To właśnie bezpieczeństwo danych i procesów realizowanych w chmurze będzie jednym z tematów pierwszej polskiej konferencji poświęconej rozwiązaniom Cloud Computingu dla kancelarii.
Konferencja „Kancelaria w chmurze"ma być odpowiedzią na pojawiające się pytania o wirtualizację usług prawniczych, ma uporządkować i poszerzyć wiedzę na temat Cloud Computingu, social media oraz przepisów prawnych w kontekście Internetu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja aplikacji TemiTime – chmury dedykowanej do zarządzania kancelarią prawną. „Kancelaria w chmurze"odbędzie się 19 października 2012 roku w Warszawie, w Instytucie Rozwoju Biznesu.

Nauka języków obcych – z czego dokształcają się Polacy?

Polacy podejmują decyzję o rozpoczęciu nauki języka obcego zaraz po zakończeniu wakacji. Wrzesień i październik to miesiące, kiedy najwięcej osób sięga po kursy językowe, jak wynika z danych ESKK, pierwszej szkoły nauczania na odległość w kraju. Kto i gdzie najchętniej kształci się na własną rękę? Które języki obce, oprócz angielskiego i niemieckiego, podbijają Polskę w ostatnich latach?
Według najnowszych danych ESKK języków obcych na odległość uczą się najchętniej Polacy w wieku 31-37 lat, z zauważalną przewagą kobiet. Sześć na dziesięć osób zgłębiających tajniki angielskiego, niemieckiego czy francuskiego stanowią panie. I choć ta grupa osób szkolne czasy ma już dawno za sobą, to właśnie we wrześniu można zauważyć największą mobilizację do rozpoczęcia intensywnej nauki języka.
– W trakcie roku kalendarzowego występują dwie dość widoczne tendencje. Najwięcej osób rozpoczyna naukę języka obcego zaraz po wakacjach, we wrześniu oraz październiku. Mobilizujący jest jednak również początek roku, czyli styczeń i luty, kiedy realizowane są noworoczne postanowienia i ponownie wzrasta chęć do uczenia się – analizuje Magdalena Szajbe z ESKK, szkoły nauczania na odległość.
Na językowym podium w Polsce od lat króluje angielski, a dalej niemiecki – to one otwierają ranking najpopularniejszych języków, których Polacy uczą się samodzielnie. Jednak nie we wszystkich regionach angielski cieszy się równie dużą popularnością. – Zachodnie województwa Polski to zdecydowanie zagłębie języka niemieckiego. To tam najwięcej osób poznaje język sąsiada, a są to mieszkańcy lubuskiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego. Najmniejsze zainteresowanie niemieckim zauważamy w mazowieckim, świętokrzyskim oraz łódzkim – mówi Magdalena Szajbe z ESKK. Prym w nauce niemieckiego w Polsce wiedzie lubuskie – język zachodniego sąsiada wybiera tam co trzecia osoba samodzielnie ucząca się obcego języka. Tymczasem w woj. mazowieckim niemiecki zgłębia zaledwie co dziesiąty kształcący się. Z kolei języka angielskiego w skali kraju najchętniej uczą się mieszkańcy łódzkiego, kujawsko-pomorskiego oraz podlaskiego.

Angielski oraz niemiecki to nie jedyne języki obce, których na własną rękę uczą się Polacy. Co ciekawe, w ostatnich latach do pierwszej dziesiątki najchętniej kupowanych kursów lingwistycznych wdarły się przebojem języki skandynawskie. – W 2002 roku w zestawieniu top 10 notowaliśmy tylko język szwedzki, który w tym czasie plasował się na ósmym miejscu wśród najpopularniejszych kursów. Obecnie w rankingu znajdują się aż trzy języki skandynawskie: norweski, szwedzki, duński – wymienia Magdalena Szajbe z ESKK.
To właśnie norweski zanotował największy skok popularności. Jest on wybierany obecnie przez większą grupę osób niż – z pozoru – bardziej oczywiste języki, jak francuski, włoski czy hiszpański. Na peryferiach rankingu top 10 najczęściej wybieranych kursów językowych znajduje się od dekady język rosyjski, który ustąpił miejsca choćby holenderskiemu.
Analizując najpopularniejsze kursy językowe w poszczególnych województwach można zauważyć znaczące różnice w wyborze. Tak oto norweskiego najchętniej uczą się mieszkańcy zachodniopomorskiego oraz pomorskiego – język kraju fiordów poznaje co dziesiąty kursant z tych województw. Zaraz po angielskim i niemieckim, norweski jest również najczęściej przyswajany przez mieszkańców warmińsko-mazurskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. – Jesteśmy przekonani, że wynika to nie tylko z bliskości tych krajów, ale przede wszystkim wymogów, jakie stawia obecny rynek pracy. Znajomość angielskiego czy niemieckiego to dziś zaledwie niezbędne minimum – mówi Magdalena Szajbe z ESKK.
Najwięcej ofert pracy dla osób posługujących się językami skandynawskimi pochodzi z branży finansów i księgowości, obsługi klienta oraz informatyki. Dla osób, które chciałyby podjąć pracę w Norwegii czy Szwecji można znaleźć głównie oferty kierowane do specjalistów – inżynierów, blacharzy czy hydraulików, ale także lekarzy i pielęgniarek.
W zestawieniu województw ciekawie wypada opolskie, którego mieszkańcy oprócz zamiłowania do nauki języka niemieckiego, chętnie zgłębiają holenderski. Ten ostatni w opolskim plasuje się na trzecim miejscu w rankingu popularności. W pozostałych województwach popularnością dzielą się między sobą hiszpański, włoski oraz francuski. Wśród nich palma pierwszeństwa przypada w udziale językowi włoskiemu, który wyróżnia się aż w sześciu regionach. Zaraz za nim znajduje się hiszpański, a dopiero potem francuski. Języka miłości najchętniej uczą się mieszkańcy podlaskiego oraz podkarpackiego.

Pracownik z pokolenia Y

Znają dobrze swoją wartość na rynku pracy i wiele wymagają od firmy, pracują, aby móc realizować swoje pasje i rozwijać się. W wielu branżach pracownicy z pokolenia Y – czyli urodzeni pomiędzy rokiem '80 a '94 są niezbędni, ale ich zatrudnienie wiąże się z wieloma wyzwaniami dla pracodawcy. Aż ¼ specjalistów z branży HR uważa rosnącą liczbę tych pracowników za jedno z największych wyzwań, przed jakim staną w roku 2013, wynika z badania dotyczącego branży HR zaprezentowanego 12 września przez Pracuj.pl podczas konferencji „Wyzwania HR" we Wrocławiu.
Zarządzanie oczekiwaniami pracowników z pokolenia Y było tematem sesji poprowadzonej przez Michała Szostkowskiego z Tieto Poland. „Osoby z pokolenia Y pracują, aby zarabiać i dzięki temu móc realizować swoje pasje i rozwijać się. Oczekują – poza stałym wynagrodzeniem – także innych benefitów podnoszących ich poczucie bezpieczeństwa i stabilności: prywatnej opieki medycznej i ubezpieczenia na życie z funduszem inwestycyjnym, szczególnie doceniane jest dofinansowanie obiadów. Ważne jest też kształcenie, w tym dofinansowanie kursów językowych i studiów podyplomowych" – mówił Michał Szostkowski z Tieto Poland.
W czasie konferencji zaprezentowano wyniki badania „Wyzwania HR 2013" przeprowadzonego w lipcu tego roku przez Pracuj.pl i Interaktywny Instytut Badań Rynkowych. W badaniu wzięło udział blisko 400 pracowników działów personalnych, którzy wskazali najważniejsze zadania stojące przed ekspertami HR w nadchodzącym roku. Aż 56% respondentów za największe wyzwanie w 2013 roku w dziedzinie motywowania pracowników uznało zatrzymanie talentów w firmie i ich rozwój, 35% wskazało na stworzenie talentom konkurencyjnych warunków zatrudnienia (zarobki, elastyczny czas pracy, inwestycje w ich rozwój). Tyle samo – 35% wskazało jako wyzwanie tworzenie poza finansowych pakietów motywacyjnych. „Pokolenie ludzi młodych chce dużo przeżyć, więc – chcąc nie chcąc – stajemy się kuźnią kadr także dla konkurencji. Znalezienie i przywiązanie pracownika do firmy stało się wyzwaniem" – opowiadał Piotr Rychel z Nokia Siemens Network w czasie sesji dotyczącej wewnętrznego systemu rekrutacji w Nokia Siemens Network. „Zmieniliśmy strategię rekrutacji. Zamiast zatrudniać ludzi bezpośrednio po studiach, bez doświadczenia, zaczęliśmy szukać osób doświadczonych. Zostało to docenione przez młodych pracowników, którzy dzięki temu mieli się od kogo uczyć. Osoby, które pracowały wcześniej w innych firmach mogły również przekonać naszych pracowników, że trawa gdzie indziej niekoniecznie jest bardziej zielona. Ta strategia okazała się skuteczna" – tłumaczyła Monika Cywnar-Kępa z Nokia Siemens Network.

„Parametry gospodarcze mówią o spowolnieniu, ale rozwój następuje. Nie jest tak dynamiczny, ale wolę mówić o wyzwaniach, nie o kryzysie. W wielu branżach – np. sektorach związanych z logistyką, transportem, IT – ciągle nie ma problemu ze znalezieniem pracy" – mówił Michał Szostkowski z Tieto Poland.

Konferencja „Wyzwania HR" stała się także forum wymiany doświadczeń i doskonałą okazją do zapoznania się z najlepszymi praktykami stosowanymi przez specjalistów. Agnieszka Paprota przedstawiła zalety wdrożonego w Kraft Foods Polska systemu Action Learning, czyli coachingu grupowego lub inaczej uczenia się w oparciu o działanie. Grupy składają się z 5-6 osób, a wspólna praca polega na wzajemnym inspirowaniu i wsparciu w rozwiązaniu problemów, np. dotyczących rozwoju osobowego. Może to być także doskonalenie stylu zarządzania lub cech lidera.

„Action Learning okazał się niezwykle użyteczny, szczególnie wówczas, kiedy chcemy utrwalić zdobytą wiedzę po zakończeniu kursu szkoleniowego, kiedy koncentrujemy się na rozwiązywaniu problemów stale pojawiających się w pracy, lub też kiedy ludzie uczą się nowego sposobu wykonywania pracy, nowej kultury albo podejmują nową pracę lub rolę dotychczas nie znaną" – podkreślała Agnieszka Paprota z Kraft Foods Polska.

W czasie konferencji silnie podkreślano znaczenie nowych technologii i stosowania innowacyjnych rozwiązań w branży HR. W badaniu „Wyzwania HR 2013" aż 47% respondentów oczekuje dalszego wzrostu znaczenia nowych technologii w codziennej pracy branży HR. Aż 42% przeprowadzać będzie pierwszy etap rekrutacji przez Internet, a 28% HR-owców weryfikować będzie dane na temat kandydatów w sieci.

Wiele uwagi poświęcono także zagadnieniom z dziedziny employer branding. Choć jeszcze 53% respondentów w badaniu „Wyzwania HR 2013" nie ma w zespole osoby odpowiedzialnej za działania w tym zakresie i ich firma nie zamierza zatrudniać takiej osoby, widać rosnące znaczenie tej części pracy HR-owców.

„Najtrudniej było zacząć, dokonać wyzwolenia, ale teraz nasi pracownicy coraz chętniej biorą udział w działaniach z zakresu Employer Branding: prowadzą wykłady, prelekcje, piszą artykuły autorskie oraz biorą udział w konkursach branżowych. Informatycy też lubią chwalić się swoją wiedzą ekspercką" – opowiadał Michał Szostkowski z Tieto Poland.

RENEXPO Poland 2012

W dniach 17-18 października br. w warszawskim Centrum EXPO XXI odbędzie się druga edycja RENEXPO Poland skierowanych do specjalistów, a także osób zainteresowanych tematyką odnawialnych źródeł energii i ekologii.
„Planując targi, mieliśmy na celu stworzenie miejsca, w którym eksperci mogliby wymieniać się wiedzą w obrębie sektora energetycznego oraz podyskutować na tematy trendów, problemów prawnych i rozwoju energii jutra. Chcemy gościć wszystkich zainteresowanych OZE, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i zabrać głos w tym temacie" ― mówi Avena Gall-Tamas, Manager Projektów Międzynarodowych Grupy REECO.
Podczas konferencji krajowe i międzynarodowe organy publiczne, stowarzyszenia, naukowcy oraz firmy, zaprezentują tendencje, wyniki najnowszych badań, techniki i innowacje w swoich dziedzinach.
Główne obszary, w których uczestnicy spotkań, będą mogli poszerzyć swój „know-how" to fotowoltaika, pompy ciepła, energia wodna i biogaz. Organizatorzy tegorocznej edycji wydarzenia, szczególną uwagę poświęcą pierwszemu z nich, czyli technologii solarnej. Aby wesprzeć rozwój w tej dziedzinie, równolegle z targami odbędą się: druga konferencja na temat fotowoltaniki w Polsce i Forum Energetyki Słonecznej.