Trącić Myszką 2012

/ [1.10.2012] Portal Edukacyjny województwa zachodniopomorskiego - Szczecin.

< wróć do listy

27.09.2012 Międzynarodowa współpraca zachodniopomorskich szkół

Czy można oswoić najnowsze technologie, nauczyć się języka obcego, nawiązać współpracę ze szkołą z odległego krańca Europy i jednocześnie nie ruszać się ze Szczecina? Dzięki europejskiemu programowi eTwinning – tak!
Program eTwinning to współpraca szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych. Jest to program dedykowany szkołom i przedszkolom, które bezpłatnie i bez zbędnych formalności mogą realizować międzynarodowe projekty edukacyjne. Komunikacja poprzez Internet pozwala uczniom poznać życie codzienne ich rówieśników z innych krajów. Natomiast nauczyciele mają okazję do rozwoju zawodowego i wymiany doświadczeń dotyczących wykorzystywania w szkole nowoczesnych metod nauczania.
Każdego roku wzrasta liczba nauczycieli uczestniczących w programie. W całej Polsce uczestniczy w nim już ponad 16 tys. nauczycieli z prawie 9 tys. szkół. W województwie zachodniopomorskim w program eTwinning zaangażowane są 362 szkoły. W skali całego kraju to wciąż niewiele, natomiast liczba zachodniopomorskich szkół przystępujących do programu dynamicznie rośnie - od 2005 roku, kiedy eTwinning został wprowadzony do Polski, zanotowaliśmy siedmiokrotny wzrost w liczbie zarejestrowanych w programie szkół z woj. zachodniopomorskiego.

Wśród nich jest m.in. Szkoła Podstawowa nr 1 w Choszcznie, wielokrotnie nagradzana krajowymi i europejskimi odznakami jakości za projekty matematyczne realizowane na forum międzynarodowym pod opieką pani Bożeny Koronowicz. Z kilkunastoma europejskimi partnerami współpracowało też Gimnazjum nr 6 z Koszalina, które zrealizowało już 19 projektów, głównie z zakresu nauk humanistycznych.
O doświadczeniach we współpracy europejskiej szkół z województwa zachodniopomorskiego opowiedzą przedstawiciele Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – narodowego biura kontaktowego programu eTwinning oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego i Kuratorium Oświaty w Szczecinie podczas konferencji regionalnej organizowanej 27 września w czwartek w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Gen. Sowińskiego 68 w Szczecinie.
Podczas spotkania zaprezentowane zostaną cele i założenia programu eTwinning, jak również najlepsze doświadczenia zachodniopomorskich szkół we współpracy międzynarodowej przy wykorzystaniu narzędzi ICT. Zaproszeni goście spróbują odpowiedzieć na pytania: czy można uczyć matematyki w języku angielskim i jak zmotywować uczniów do nauki poprzez pracę metodą projektów?

Aplikacje bezpłatne górą

Blisko 80% internautów posiadających smartfony korzysta z aplikacji. Największa grupa osób (46%) pobiera aplikacje bezpłatne, natomiast 32% – zarówno płatne jak i bezpłatne. Najpopularniejszymi aplikacjami są: przeglądarka internetowa, poczta elektroniczna oraz nawigacja i GPS. Tylko co dziesiąty internauta posiadający smartfona chętnie wróciłby do tradycyjnego telefonu – wynika z badania ARC Rynek i Opinia.
Przeglądarka internetowa to – niezależnie od wieku respondentów oraz płci – najpopularniejsza aplikacja na smartfona. Jednocześnie znacznie bardziej aktywnymi użytkownikami aplikacji są mężczyźni, zwłaszcza w takich obszarach jak nawigacja i GPS, gry, komunikatory, aplikacje biurowe oraz odtwarzacze i aplikacje muzyczne.
Użytkownicy smartfonów są z nich zadowoleni. Tylko 11% internautów posiadających smartfony wolałaby, aby ich kolejny telefon był telefonem tradycyjnym, gdyż ma on dłużej działająca baterię (56%) oraz jest łatwiejszy w obsłudze (39%).

Mikroigły

Co łączy ze sobą znak drogowy, filtr prywatyzujący, krążek ścierny i igłę do zastrzyków? Mikroreplikacja – przełomowa technologia, dzięki której naukowcy z firmy 3M po raz kolejny udowadniają, że małe odkrycia mają wielkie znaczenie.
Podstawą rozwoju innowacyjnej technologii, igieł do wykonywania bezbolesnych wkłuć, jest opatentowana przez 3M technologia mikroreplikacji, wykorzystywana z powodzeniem od lat 60. ubiegłego wieku.
- Technologia mikroreplikacji pozwala na reprodukcję pożądanych mikrostruktur w skali przemysłowej. Ultraprecyzyjna, ściśle zaprojektowana, przestrzenna mikrostruktura materiału pozwala zmienić fizyczne, chemiczne i optyczne właściwości materiałów, nadając im nowe, niespotykane właściwości i zastosowania. Początkowo technologia ta umożliwiała modyfikację wyłącznie jednej strony materiału. Obecnie badacze opracowali metodę dwustronnej replikacji precyzyjnej – mówi Wojciech Ślaski z 3M Poland.
W latach 80. XX wieku 3M zaczęło wykorzystywać mikroreplikację do produkcji folii odblaskowych, stosowanych na znakach i tablicach drogowych. Obecnie folie tego typu wykorzystuje się również na polskich drogach. Mikrooptyczne elementy odblaskowe w strukturze folii sprawiają, że znaki drogowe są bardziej widoczne i kontrastowe, przez co kierowca jest w stanie szybko rozpoznać i odczytać ich treść.

Na liście zastosowań, w których wykorzystano mikroreplikację, znajdują się także filtry prywatyzujące i folie ochronne, które pomagają zabezpieczyć powierzchnię ekranów laptopów. Filtry chronią także ekrany dotykowe tabletów i smartfonów przed porysowaniem i śladami po odciskach palców, a wyświetlane na nich dane - przed wzrokiem ciekawskich. Struktura materiałów ściernych Trizact™ złożona jest z tysięcy mikroskopijnych, trójwymiarowych piramid, które zapewniają równomiernie gładkie wykończenie oraz redukcję zużycia środków polerskich przyspieszając jednocześnie proces obróbki detali. Ale to nie koniec przykładów użycia tego rozwiązania – tym razem technologia posłuży do stworzenia plastrów z mikrokanalikami do wprowadzania mikroigieł, które znajdą zastosowanie w bezbolesnym podawaniu leków i środków diagnostycznych. Pacjenci będą nosić specjalne plastry nie dłużej niż 10 minut. To wpłynie na poprawę komfortu leczenia - wykonanie zastrzyku będzie na tyle łatwe, aby pacjent mógł zrobić go sam.
- Prace nad innowacyjnym sposobem aplikacji leków rozpoczęliśmy 12 lat temu. Początkowo mikroigły miały być dedykowane diabetykom do pobierania mikro-próbek krwi w celu kontrolowania poziomu cukru, bez konieczności wykonywania wkuć igłą w tradycyjnym rozmiarze. Mamy jednak nadzieję, że niebawem technologia mikroigieł umożliwiających bezbolesne iniekcje znajdzie szerokie zastosowanie w produktach ochrony zdrowia i przełoży się na lepsze wyniki terapii pacjentów – wyjaśnia Wojciech Ślaski z 3M Poland.
Zastrzyki są jednym z najczęściej stosowanych sposobów wprowadzenia leku do organizmu, jednak napawają lękiem znaczną część społeczeństwa. Zaledwie 5% Polaków poddaje się szczepionce na grypę, podczas gdy w Europie korzysta z niej 60–70% pacjentów. Na bagatelizowanie znaczenia szczepionki, oprócz osobistych przekonań, może mieć wpływ belonefobia (belone z gr. igła), czyli chorobliwy lęk przed ostro zakończonymi przedmiotami. Stosowanie mikroigieł będzie miało więc istotny wpływ nie tylko na poprawę komfortu pojedynczych pacjentów, ale również na bezpieczeństwo całej populacji, zapewniając znacznie szybszy i skuteczniejszy niż dotychczas sposób podania szczepionek w przypadku wystąpienia pandemii.

Elektrotechniczna blogosfera wzbogaciła się o nowy blog – „Czwarta faza"

Na imię ma Łukasz, kończy studia na Politechnice Warszawskiej, ale przede wszystkim fascynują go tematy związane z elektrotechniką. Lubi wiedzieć, testować i porównywać. Branżowa blogosfera do tej pory nie mogła poszczyć się blogiem z prawdziwego zdarzenia, co postanowił zmienić.
Udało mu się znaleźć sponsora bloga – firmę Fluke, która chętnie go wsparła. Na blogu porusza tematy związane z bezpieczeństwem prac instalacyjnych oraz pomiarów elektrycznych. Zamieszcza informacje, zdjęcia, filmy. Po prostu trzeba tam zajrzeć!
Przykładowe tematy poruszane na blogu:
„Dziesięć błędów pomiarowca",
„Miernik na miarę moich oczekiwań,"
„Testery napięcia – podstawowy instrument dla elektryka".
Blog działa od początku września, jest regularnie aktualizowany.

SSD w praktyce

Kingston Digital, Inc przeprowadził niezależne badania we współpracy z "Dennis Technology Labs". Wyniki dowodzą, że użycie dysku SSD w porównaniu do innych aktualizacji gwarantuje najlepsze wskaźniki wydajności w stosunku do ceny. Co więcej Kingston SSDNow V+200 zwiększy wydajność komputera aż o 82%.
Aby ułatwić wybór odpowiedniego dla twojego komputera dysku, Kingston wprowadził "Narzędzie doboru produktu" - obszerny przewodnik, który krok po kroku pomoże dopasować najlepszy dysk SSD dla twojego komputera lub laptopa. Pochodząca z Wielkiej Brytanii niezależna platforma testowa "Dennis Technology Labs" podjęła próbę określenia o ile wydajność komputera zwiększy się dzięki użyciu dysku SSD w porównaniu do innych urządzeń, takich jak nowa pamięć, czy szybszy procesor.

Replikacja serii codziennych funkcji obliczeniowych wykazała w testach, że SSDNow V+200 ma ogromny wpływ na czas rozruchu, odznaczając się 2,5-krotnie lepszymi wynikami od standardowych dysków twardych. Rozpoczęcie pracy komputera oraz uzyskanie do niego dostępu jest proste, w szczególności dla osób będących w stałym ruchu czy dla zagorzałych użytkowników komputerów takich jak gracze czy programiści. Dodatkowo stali użytkownicy takich programów jak Word czy Outlook, dzięki dyskom SSD mogą liczyć na dostęp do programu Word 2,5 razy szybciej oraz do programu Outlook 5 razy szybciej w porównaniu do tradycyjnych dysków twardych. " Znaczący spadek cen sprawił, iż dyski są zdecydowanie bardziej przystępne cenowo, jednocześnie zapewniając najlepszą wydajność oraz jakość uaktualnień" – mówi Paweł Śmigielski Dyrektor Regionalny na Europę Środkową i Wschodnią – „W tych trudnych finansowo czasach, dzięki aktualizacji SSD, posiadacze komputerów mogą cieszyć się zwiększoną pracą komputera oraz lepszą wydajnością bez konieczności inwestowania w nowy sprzęt".

Atak na internautów

Kaspersky Lab Polska informuje o pojawieniu nowej fali ataku spamowego na polskich użytkowników internetu. Tym razem spamerzy wykorzystali wizerunek Allegro.pl. Wiadomości e-mail wysłane w ramach ataku zawierają odsyłacz do strony, na której znajduje szkodliwy program.
Treść wiadomości o temacie „Odzyskaj Dostęp Do Konta Allegro" docierającej do użytkowników internetu ze sfałszowanego adresu powiadomienia@allegro.pl (w rzeczywistości wiadomości wysyłane są z innych adresów, które nie znajdują się w domenie @allegro.pl) wygląda następująco (zachowano pisownię oryginalną; odsyłacz do strony WWW został celowo zamazany):

"Drogi Użytkowniku!
Ktoś próbował przejąć Twoje konto w serwisie allegro.
Aby temu zapobiec wygenerowaliśmy nowe hasło do Twojego konta.
Udaj się pod Adres http://www.xxxxxxxx.tk/
Aby w pełni bezpiecznie odzyskać swoje konto
Postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi na stronie.
Z Poważaniem Grupa Allegro"

Znajdujący się w wiadomości odsyłacz prowadzi do strony, której odwiedzenie może doprowadzić do infekcji komputera koniem trojańskim.

Należy mieć świadomość tego, że spamerzy mogą kontynuować atak i przygotować kolejną partię wiadomości e-mail z nowym odsyłaczem, a nawet z wykorzystaniem wizerunku innej firmy. Kaspersky Lab Polska podkreśla, że serwis Allegro.pl nie ma nic wspólnego z wysyłaniem wiadomości e-mail docierających do użytkowników w ramach omawianego ataku spamowego. Cyberprzestępcy wykorzystali wizerunek firmy, aby zwiększyć zasięg swojego mailingu. Eksperci przypominają wszystkim użytkownikom internetu, że należy traktować z ograniczonym zaufaniem wiadomości e-mail zawierające odsyłacze. W razie najmniejszych choćby wątpliwości co do legalności wiadomości, najlepiej potwierdzić jej pochodzenie u źródła.