Trącić Myszką 2012

/ [1.10.2012] Portal Edukacyjny województwa zachodniopomorskiego - Szczecin.

< wróć do listy

dziecko i komputer ... jak wychowywać?

Norton Cybercrime Report 2012

Firma Symantec opublikowała doroczny raport na temat cyberprzestępczości — Norton Cybercrime Report. Oparto go na jednym z największych na świecie badań opinii na temat przestępczości internetowej, wymierzonej w użytkowników indywidualnych. Jego celem jest zrozumienie jak cyberprzestępczość oddziałuje na konsumentów i w jaki sposób rozwój technologii wpływa na ich bezpieczeństwo. Norton Cybercrime Report 2012 powstał w oparciu o informacje uzyskane od ponad 13 000 dorosłych respondentów z 24 krajów, w tym z Polski. Z obliczeń wynika, że w ostatnich 12 miesiącach koszty bezpośrednie[i] związane z globalną cyberprzestępczością wymierzoną w konsumentów wyniosły na całym świecie 110 mld dolarów[ii], a w Polsce - 4,8 mld zł (1,4 mld USD).
W każdej sekundzie ofiarą cyberprzestępstw pada 18 dorosłych osób. W skali globalnej oznacza to ponad półtora miliona ofiar dziennie. Bezpośrednio pokrzywdzeni tracą średnio 197 dolarów rocznie. W Polsce kwota ta wynosi aż 672 zł.
W ostatnich 12 miesiącach z cyberprzestępczością zetknęło się na całym świecie 556 milionów dorosłych[v] (w tym 7,2 mln Polaków). To prawie połowa osób korzystających z Internetu.

Warto uwypuklić kilka niepokojących faktów globalnie i w Polsce:
15% użytkowników sieci społecznościowych podaje, że ktoś włamał się na ich profil i podszywał się pod nich (w Polsce 9%),
co dziesiąty użytkownik sieci społecznościowej przyznaje, że stał się ofiarą oszustwa typu „scam" lub fałszywego łącza w sieci społecznościowej (w Polsce 8%),
75% użytkowników Internetu ma świadomość, że cyberprzestępcy działają w sieciach społecznościowych, ale tylko 44% (40% w Polsce) używa rozwiązania chroniącego przed zagrożeniami w sieci społecznościowej
prawie jedna trzecia użytkowników mobilnych (31% na świecie, 34% w Polsce) otrzymała wiadomość tekstową od nieznanego nadawcy, z propozycją kliknięcia podanego łącza lub wybrania nieznanego sobie numeru w celu odebrania „poczty głosowej".

„Cyberprzestępcy zmieniają taktykę — atakują szybko rozwijające się platformy mobilne i sieci społecznościowe, których użytkownicy są mniej świadomi zagrożeń" — mówi Marian Merritt, rzecznik marki Norton ds. bezpieczeństwa w Internecie. „Jest to zgodne z ustaleniami tegorocznego raportu Symantec Internet Security Threat Report[viii], w którym ustalono, że w 2011 roku liczba zagrożeń mobilnych w porównaniu z poprzedzającym rokiem wzrosła prawie dwukrotnie".
Norton Cybercrime Report 2012 pokazuje, że większość internautów podejmuje podstawowe kroki w celu zabezpieczenia siebie i swoich informacji osobistych, np. usuwa podejrzane wiadomości e-mail i unika podawania swoich danych osobowych online. Jednak inne ważne środki ostrożności są ignorowane: 40% respondentów nie używa skomplikowanych haseł lub nie zmienia ich odpowiednio często (w Polsce 42% internautów), a ponad jedna trzecia nie sprawdza symbolu kłódki w przeglądarce przed wprowadzeniem online poufnych informacji osobistych, takich jak dane konta bankowego.

Ponadto z tegorocznego raportu wynika, że wielu dorosłych internautów nie zdaje sobie sprawy jak bardzo zmieniły się formy cyberprzestępstw w ciągu ostatnich lat i jakie są naprawdę skutki oddziaływania złośliwego oprogramowania (na przykład wirusów) na komputer. Aż 40% dorosłych użytkowników na świecie (w Polsce 46%) nie wie, że szkodliwe oprogramowanie może działać w ukryciu, co utrudnia zorientowanie się, że komputer został zainfekowany.

„Dawniej szkodliwe programy i wirusy powodowały widoczne zakłócenia w działaniu komputera" — mówi Merritt. „Pojawiał się niebieski ekran lub komputer zawieszał się, ostrzegając użytkownika o infekcji. Metody cyberprzestępców uległy zmianie. Zależy im na tym, aby pozostać w ukryciu. Tegoroczne wyniki wskazują, że prawie połowa użytkowników Internetu jest przekonana, że dopóki komputer się nie zawiesza lub nie zaczyna nieprawidłowo działać, to nie są oni ofiarami ataku. Niestety wielu z nich jest w błędzie". Ponad jedna czwarta (27%) dorosłych internautów na świecie (16% w Polsce) deklaruje, że została powiadomiona o potrzebie zmiany hasła do zagrożonego konta e-mail. Użytkownicy wysyłają, odbierają i przechowują niemal wszystko w Internecie: od prywatnych zdjęć (50%), po korespondencję i dokumenty związane z pracą (42%), wyciągi bankowe (22%) i hasła do innych kont online (17%) — dlatego konta e-mail mogą być potencjalną furtką dla przestępców szukających zarówno informacji osobistych jak i firmowych.

„Osobiste konta e-mail często zawierają klucz do naszego sieciowego świata. Przestępcy mogą nie tylko zyskać dostęp do zawartości skrzynki odbiorczej, ale także resetować hasła do wszystkich serwisów internetowych, z których korzystamy, dzięki kliknięciu łącza „zapomniałem hasła", przechwytywać wiadomości z nowymi hasłami i blokować nam dostęp do naszych własnych kont" — powiedział Adam Palmer, główny doradca ds. bezpieczeństwa Norton. „Należy dobrze zabezpieczyć swoje konta e-mail, używając skomplikowanych haseł i często je zmieniając".

niekontrolowany ruch na stronie

Tuzy biznesu w Poznaniu – rusza trzecia edycja e-nnovation

Sir Tery Leahy, który uczynił z Tesco międzynarodową korporację, Daniel Burrus – futurysta, który przewidział powstanie wielu kluczowych technologii, Hein Pretorius zarządzający największym biznesem e-commerce w Europie Środkowo Wschodniej oraz przedstawiciele koncernów, takich jak Facebook i Google będą gośćmi konferencji e-nnovation. Trzecia edycja międzynarodowego spotkania branży e-commerce odbędzie się w Poznaniu już w dniach 15-16 października.
Handel w sieci z roku na rok stanowi coraz większą część gospodarek na całym świecie. Według najnowszych danych, brytyjskiej firmy badawczej Centre for Retail Research, w 2012 roku ok. 8,8 proc. wartości sprzedaży ogółem w Europie przypadnie na transakcje dokonane w Internecie. W dodatku ten udział powinien się znacznie zwiększać w kolejnych latach za sprawą dynamicznego wzrostu zainteresowania e-handlem. Dane pokazują, że średni roczny wzrost wartości transakcji online wynosi w Europie ok. 16 proc.
– Branża e-commerce już dawno przestała być niszą, którą zajmowali się tylko miłośnicy nowych technologii. Handel w sieci to po prostu przyszłość nowoczesnej gospodarki. Dlatego postanowiliśmy po raz trzeci zebrać w jednym miejscu szefów największych biznesów internetowych z Europy i świata, specjalistów branży e-commerce oraz managerów wielkich marek, które dopiero chcą zacząć działalność w sieci – mówi Marcin Majchrzak z Grupy Allegro odpowiedzialny za organizację wydarzenia. – Liczymy, że to spotkanie pomoże firmom wielkim i mniejszym zaistnieć online i w pełni wykorzystać nowe możliwości – dodaje.
Podczas dwóch dni konferencji goście, zaproszeni przez organizatorów, będą mogli uczestniczyć w sześciu panelach dyskusyjnych dotyczących zagadnień najważniejszych z punktu widzenia rozwoju branży e-commerce. Będą to dyskusje dotyczące branży retail, mody, rozwiązań mobilnych, płatności internetowych, kwestii prawnych oraz social media.

II edycja programu akceleracyjnego GammaRebels już rusza!

GammaRebels, intensywny program akceleracyjny dla startupów technologicznych, ogłasza nabór projektów z branży IT/Internet/mobile. Zespoły mogą zgłaszać się do udziału w programie najpóźniej do 20 października 2012 roku.
Twórcą akceleratora GammaRebels jest fundusz HardGamma Ventures, który wspomaga rozwój młodych przedsiębiorstw przez mentoring oraz inwestycje. W ramach programu akceleracyjnego przyjęci do niego przedsiębiorcy otrzymają inwestycję kapitałową oraz wsparcie merytoryczne światowej klasy ekspertów branży IT, VC oraz specjalistów ds. marketingu.
Uczestnicy tej edycji programu zostaną wyłonieni spośród aplikujących zespołów i zaproszeni tym razem do Warszawy, do nowej siedziby HardGamma i GammaRebels. To tutaj w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni realizować będą zgłoszone projekty pod opieką światowej klasy mentorów. Program potrwa trzy miesiące, od listopada 2012 do końca stycznia 2013 roku i zakończy się Demo Day, podczas którego uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje realizacje potencjalnym kolejnym inwestorom w Polsce i za granicą.
„Wszystkie startupy zakwalifikowane do akceleratora otrzymają bezwarunkowe dofinansowanie- mówi Krzysztof Kowalczyk, Managing Partner w HardGamma Ventures. - Przykładem tego, jak wartościowy jest udział w programie, jest firma Appvetica. W wyniku udziału w pierwszej edycji GammaRebels firma obecnie jest jednym z najprężniejszych laboratoriów mobilnych w regionie. Ma w portfolio kilkanaście własnych aplikacji skierowanych na rynek światowy – podkreśla Kowalczyk. - Niezależnie od terminu zgłoszeń do najbliższej edycji akceleratora, zapraszamy firmy szukające najlepszego wsparcia dla swojego biznesu do kontaktu z nami przez cały rok. Można nas też spotkać i porozmawiać na branżowych wydarzeniach, w których regularnie uczestniczymy.– dodaje Kowalczyk.

E–edukacja w Polsce 2012

Polski Portal Edukacyjny Interklasa.pl zaprasza na konferencję „E–edukacja w Polsce 2012". Konferencja odbędzie się 7. i 8. października, a objęta jest patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz patronatem Sejmu RP.
Celem konferencji jest prezentacja nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, które z powodzeniem mogą być zaadoptowane w polskich szkołach. W świecie nieustannej ewolucji technologicznej szkoły stają przed realnym wyzwaniem – jak skutecznie komunikować się z dzisiejszą młodzieżą i usprawnić proces nauczania, aby nadążyć za zmieniającymi się realiami. Dzięki serii warsztatów dedykowanych dla nauczycieli i uczniów uczestnicy konferencji zapoznają się ze sposobami na adaptację nowych technologii w szkołach oraz poznają ciekawe i praktyczne metody mające na celu uatrakcyjnienie i usprawnienie procesu nauczania. Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne.
W czasie konferencji odbędą się następujące warsztaty:

Lekcja w chmurze to nie bujanie w obłokach
Praktyczne metody zastosowania gier przestrzennych w szkole
Warsztaty Innowacyjnych Gier Symulacyjnych (WIGS)
Dziecko w Sieci - bezpieczeństwo dzieci i młodzieży online
Pong - programowanie gry komputerowej
Sterowanie jasnością i kolorami diody RGB - pomiar temperatury
Klasosfera - szkolna społeczność w sieci
Nowoczesna szkoła. Nowoczesny nauczyciel.
Program rozwoju e-learningu Narodowy 2.0
Nauczanie w wirtualnej przestrzeni edukacyjnej - od pomysłu do wdrożenia