Trącić Myszką 2012

/ [1.10.2012] Portal Edukacyjny województwa zachodniopomorskiego - Szczecin.

< wróć do listy

Noc Naukowców - 28. września - Szczecin 2012.

ZUT w Szczecinie - Wydział Chemiczny

ZUT w Szczecinie - Wydział Chemiczny

m-handel w Afryce

Wojny patentowe

W czwartek 18 października o godzinie 18:00 Fundacja Netcamp zaprasza na kolejne spotkanie IT w Szczecinie.
1. Strategie i wojny patentowe - o co tak na prawdę w tym wszystkim chodzi? Rafał Malujda
Apple, HTC, Samsung, RIM, Google, Motorola i wielu innych - to główni sprawcy współczesnych wojen patentowych. System ochrony własności intelektualnej został stworzony w określonym celu, "patent wars" mają również swój cel ale jest on zupełnie inny. Prezentacja odpowie na pytanie jaki jest aktualny stan tych wojen i do czego mogą one doprowadzić w przyszłości.
2. Jak znaleźć dobrego pracownika i zrobić karierę w branży IT – Marzena Zasińska-Igła, LSJ
Prezentacja o rekrutacji w branży IT dla pracodawcy i pracownika. Dlaczego tak wiele firm IT ma problemy z znalezieniem odpowiednich pracowników, jakie błędy popełniamy najczęściej przy rekrutacji. Jak przetrwać na rynku pracy w czasach kryzysu. Czym jest personal i employer branding oraz dlaczego jest tak ważny.
3. Czy łato jest zbudować nowego Googla? - czyli jak działają wyszukiwarki internetowe – Paweł Spychalski
Google rządzi i dzieli na rynku wyszukiwarek internetowych od 14 lat. Wykończyło konkurencję, a teraz dzielnie walczy z nim Bing. Niestety nie zapowiada się, aby sytuacja miała się szybko zmienić. Dlaczego? Wyszukiwarka to niby prosta sprawa: okienko w które wpisujemy wyszukiwany tekst, silnik wyszukiwania pełnotekstowego, roboty przemierzające zakątki internetu i miliardy dolarów automagicznie pojawiające się na koncie bankowych. W tej prezentacji będzie o tym, dlaczego nie jest to takie proste.
4. Innowacja – strategiczne podejście do pomysłów - Hubert Dyba, RCIiTT
Czy innowacja zawsze jest kwestią przypadku czy przebłysku geniuszu? Nie, światowi liderzy do innowacji podchodzą w sposób zaplanowany, strategiczny. Ty w swojej działalności również możesz świadomie obrać kurs na innowacje i wyjść na pozycję lidera! Celem prezentacji ma być zachęcenie do spojrzenia na swoją działalność poprzez pryzmat innowacji oraz wykorzystanie podejścia Outcome-Driven Innovation do pracy nad innowacjami. Dowiemy się też czy program Inteligentny Rozwój oznacza więcej unijnych pieniędzy na innowacje i jakie pomysły będą finansowane?
Spotkanie odbędzie się w Free Blues Club (ul. Powstańców Wielkopolskich 20), a organizatorzy planują też transmisję online z wydarzenia.

HTML 5 i co dalej

Rowerowi informatycy

Rowerowi informatycy z firmy SQUIZ zapraszają dziś, 28 września na spotkanie o godz. 16:30 w pubie Harnaś (ul. Sienna 7) gdzie zakończą trasę i opowiedzą o swoich przygodach na charytatywnym rajdzie rowerowym. Na mecie czekać będzie również Martynka, dla której zbierają pieniądze. 24 września 2012 spod czeskich Karkonoszy wyruszył charytatywny rajd rowerowy organizowany przez pracowników firmy informatycznej SQUIZ we współpracy z Klastrem ICT Pomorze Zachodnie. Informatycy przejechali ponad 500 km, a wszystko po to, aby zdobyć pieniądze na turnus rehabilitacyjny dla trzyletniej Martynki Wójtowicz - dziewczynki, która choruje na rdzeniowy zanik mięśni. 28 września pokonują ostatni odcinek z Chojny do Szczecina.
Trzyletnia Martynka Wójtowicz cierpi na rdzeniowy zanik mięśni, objawiający się postępującym zanikiem mięśni. Jak dotąd nie odkryto skutecznego lekarstwa na tę straszną chorobę, a jedyną formą pomocy dla chorujących na nią osób jest codzienna rehabilitacja, która pomaga utrzymać dobrą kondycję fizyczną, spowolnić postęp choroby i ograniczyć jej następstwa. Rehabilitacja jest jednak kosztowna - jeden turnus rehabilitacyjny to koszt w wysokości ok. 5 tysięcy złotych.

Informatycy z firmy SQUIZ postanowili pomóc małej Martynce i zebrać pieniądze na jej rehabilitację. W tym celu zorganizowali charytatywny rajd rowerowy, w ramach którego podczas swoich urlopów w tydzień przejechali ponad 500 km po trasie rowerowej, rozciągającej się od Karkonoszy do Szczecina. Jest to międzynarodowy szlak rowerowy Odra-Nysa, biegnący wzdłuż polsko-niemieckiej granicy. „To ogromne wyzwanie i poświęcenie, zwłaszcza dla informatyków, którzy większość czasu spędzają przed komputerem. Do przejechania ok. 100 km dziennie trzeba się przygotować, dlatego przygotowania trwają już od jakiegoś czasu" - wskazuje Rafał Źróbecki, Prezes SQUIZ Poland Sp. z o.o. - „Mamy ogromną nadzieję, że nasze poświęcenie umożliwi nam zebranie pieniędzy na szczytny cel, jakim jest pomoc dla chorującego, małego dziecka".
Podejmowanie tego typu działań przez przedstawicieli przedsiębiorstw wiąże się z realizacją koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu, w ramach której przedsiębiorstwa dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne, ochronę środowiska czy relacje z otoczeniem i podejmują działania na rzecz ich poprawy. „Działania takie są charakterystyczne dla firm zajmujących się nie tylko głównym przedmiotem swojej działalności, ale także dbających o to, aby podkreślać swoją obecność w społeczeństwie poprzez uczestniczenie w inicjatywach, które mogą poprawić jakość życia w miejscu, w którym firma prowadzi działalność" - wyjaśnia Rafał Źróbecki - „Firma SQUIZ ma swój polski oddział w Szczecinie, ale spółka-matka znajduje się w Wielkiej Brytanii. Pracowałem w Londynie przez kilka lat i tam bardzo często spotykałem się z takimi inicjatywami, np. pracownicy różnych firm wyruszali na górskie wyprawy czy brali udział w maratonach i w ten sposób kwestowali na jakieś szczytne cele".

Patronat nad organizowanym rajdem objęły dwie instytucje - Technopark Pomerania oraz Klaster ICT Pomorze Zachodnie. Klaster zrzesza ponad 50 firm z sektora IT w województwie zachodniopomorskim, a jego działalność ukierunkowana jest na zwiększanie ich rozwoju, innowacyjności i konkurencyjności. Spółka SQUIZ niedawno dołączyła do Klastra ICT Pomorze Zachodnie i razem z jego przedstawicielami przystąpiła do organizowania charytatywnego rajdu rowerowego - „Kiedy tylko dołączyliśmy do Klastra, zaczęliśmy wspólnie z jego przedstawicielami zastanawiać się, co nasze przyłączenie może wnieść" - wyjaśnia Rafał Źróbecki - „Mieliśmy wiele pomysłów i jednym z nich jest właśnie charytatywny rajd rowerowy. Inicjatywę tę realizujemy niejako poprzez Klaster, w którym szukamy wsparcia i pomocy przy mobilizacji regionalnych firm informatycznych". SQUIZ jest międzynarodową firmą z oddziałami w Australii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, od czterech lat działa również jej polski oddział. Spółka zajmuje się tworzeniem aplikacji internetowych dla firm i instytucji, jej główni klienci to m.in. Telewizja Polska czy Instytut Pamięci Narodowej.
Wydarzenie patronatem objęli także Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewoda Zachodniopomorski, Prezydent Miasta Szczecina oraz Maja Włoszczowska.
Wpłaty na pomoc dla chorej Martynki Wójtowicz przyjmuje:

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko"
Stawnica 33
77-400 Złotów
Nr konta: 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010
z dopiskiem: 214/W, Martyna Wójtowicz - darowizna

„Głupota" pracowników i brak wiedzy administratorów zagrożeniem dla firm

Jak wynika z corocznego badania laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery, przeprowadzonego na grupie szefów działów bezpieczeństwa polskich firm i instytucji, największe zagrożenie widzą oni w zasobach ludzkich.
Ankietowani przez Mediarecovery szefowie działów bezpieczeństwa i odpowiedzialni za nie specjaliści podobnie ocenili zagrożenie ze strony „zwykłych" pracowników, jak i administratorów IT. „Głupotę" pracowników jako zagrożenie wskazało 77% ankietowanych, a brak wiedzy administratorów 74%. Określenie „głupota" trzeba w tym wypadku definiować jako brak świadomości i lekkomyślne działania przez nich podejmowane. Jako mniej groźne ankietowani ocenili ataki hakerskie (23%) i nową formę zagrożeń, tzw. ataki APT (również 23%).
48% ankietowanych przez Mediarecovery przyznało, iż w okresie ostatnich dwunastu miesięcy w ich firmach zdarzały się przypadki nielojalności pracowniczej. Jest to osiemnasto procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego badania. Przykłady nielojalności pracowniczej to kradzieże, „wycieki" danych czy celowe ich niszczenie. 39% twierdzi, że takie przypadki nie miały miejsca, a 13% nie wie czy były.

Jak mówi Zbigniew Engiel z laboratorium Mediarecovery – Część firm nie posiada po prostu odpowiednich narzędzi żeby nakryć nieuczciwego pracownika na gorącym uczynku. W sukurs tego typu potrzebom przychodzą rozwiązania informatyki śledczej, które pozwalają na analizę i zabezpieczenie elektronicznych dowodów czyjejś działalności.
Aż 65% ankietowanych potwierdziło, iż w ostatnich miesiącach podjęto próby ataków na ich organizacje. Ten wysoki współczynnik utrzymuje się na podobnym poziomie od 2007 roku, kiedy laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery przeprowadziło pierwszą tego typu ankietę. 29% specjalistów bezpieczeństwa informuje, że nie spotkali się z tego typu przypadkami, a 6% nie wie czy miały miejsce. W poprzednim badaniu nieświadomych ankietowanych było 10%.

Jak wskazują wyniki badania polskie firmy i instytucje narażone są na wiele różnych zagrożeń, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Wartości procentowe potwierdzają, iż nie są to wydumane problemy ale rzeczywistość składająca się na otoczenie prowadzonego biznesu. Dlatego myślenie, że cyberzagrożenia nie dotyczą mojej firmy, jakie charakteryzuje część właścicieli, mocno odbiegają od realiów – twierdzi Zbigniew Engiel z Mediarecovery. Na szczęście z roku na rok zwiększa się poziom świadomości polskich przedsiębiorców. Coraz częściej zamiast „czy" zastanawiają się „jak" się bronić – dodaje.
Zwiększająca się ilość ataków Advanced Persistent Threats, które charakteryzują się dużym stopniem zaawansowania, łączeniem wielu sposobów ataku poprzez socjotechnikę, szkodliwe oprogramowanie na atakach hakerskich kończąc niesie ze sobą konieczność nowych sposobów obrony.
Stąd też coraz większe zainteresowanie specjalistów tzw. whitelistingiem. Polega on na odwróceniu zasad znanych chociażby z programów antywirusowych. Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo tworzą białą listę aplikacji, które mogą pracować w danej sieci, a wszystkie inne są blokowane – twierdzi Zbigniew Engiel z Mediarecovery.
Dzięki temu najbardziej zaawansowane i wymyślne rodzaje szkodliwego oprogramowania nawet jeśli dostaną się do sieci wewnętrznej nie mogą zostać uruchomione, a co za tym idzie pracować na rzecz cyberprzestępców.

Informacje o badaniu:
Badanie ankietowe zostało przeprowadzone 20 września 2012r. podczas zamkniętej konferencji na grupie 31 szefów i specjalistów bezpieczeństwa reprezentujących sektory bankowości, finansów, budownictwa, informatyki, telekomunikacji, agencji i urzędów rządowych.