Trącić Myszką 2012

/ [06.02.2012] Wychowanie i edukacja w przyszłości

< wróć do listy

Kampania edukacyjna - Wnuki w sieci - Stanisław Mikulski.

Kampania edukacyjna - Wnuki w sieci.

Kampania edukacyjna.

FWIOO i ACTA.

Panoptykon przeciw ACTA.

Stop ACTA.

świetlica środowiskowa - archiwum TPD

Jeśli należymy do osób, które używają jednego hasła do logowania na wielu stronach, powinniśmy skończyć z taką praktyką. Przestępcy mogą znać już nasz adres mailowy i wielofunkcyjne hasło, mogą też znać odpowiedzi na pytania zabezpieczające, które też często się powtarzają i są wykorzystywane wielokrotnie.
„Posługiwanie się tym samym hasłem na różnych stronach nigdy nie jest dobrym pomysłem, starajmy się więc używać unikalnego hasła dla każdej ze stron, z których korzystamy. Może to brzmi jak zbyt skomplikowane i nierealne zadanie, ale jest na to prosty sposób" – mówi Rik Ferguson, Dyrektor ds. komunikacji i badań nad bezpieczeństwem w firmie Trend Micro.

Najpierw to, czego NIE należy robić:
Nie używaj słowa wziętego ze słownika;
Nie używaj imion, dat urodzin, wieku, numerów telefonu, imion zwierząt domowych, nazw drużyn piłkarskich lub czegokolwiek innego, co ma związek z Tobą;
Nie używaj tego samego hasła do różnych celów;
Nie udostępniaj hasła nikomu innemu. Nigdy.

Najprostsze narzędzia do łamania zabezpieczeń posługują się metodą ataku opartą na słowniku lub metodą hybrydową (automatycznie modyfikują słowa podstawiając zwyczajowe cyfry/symbole w miejsce liter). Zatem nie wystarczy wziąć hasło ze słownika i po prostu pozmieniać kilka liter na cyfry (np. zmieniając „Hasło" w „H@5L0!") – tego typu zabezpieczenie można złamać w ciągu kilku minut.